Onboarding – proces, który wiele pokazuje - EPALE - European Commission (2024)

Proces typu onboarding jest świetnym i jaskrawym przykładem, jak ważny jest kontekst w procesie rozwojowym.

ok. 4 minuty czytania polub, linkuj, komentuj!

Jeśli nazwa onboarding kojarzy cię z wejściem na pokład samolotu lub statku, to dobre skojarzenie, bo od tego właśnie się wzięła nazwa. To proces, który polega na przyjęciu kogoś nowego na pokład, zwykle jest ot nowa firma, organizacja, projekt. Ponieważ firmy, szczególnie duże, ciągle kogoś zatrudniają, to jest to dość popularny rodzaj szkoleń i temat w biznesie. Dla mnie jest to też dobry przykład, który pokazuje jak ważny jest kontekst szkolenia i empatia w uczeniu.

Onboarding – proces, który wiele pokazuje - EPALE - European Commission (1)

Photo by Erwan Hesry on Unsplash

Cóż takiego szczególnego jest w onboardingu, co znacząco odróżnia ten proces od innych, na przykład up-skillingowych lub re-skillingowych. Chętnie bym unikał makaronizmów i nazywał to po polsku, na przykład procesy wdrażania, douczania i przeuczania, ale jak człowiek chce się rozwijać, to warto przyzwyczajać się do bardziej powszechnych w literaturze nazw w języku angielskim.

No to, co jest takiego wyjątkowego w edukacyjnym procesie przyjmowania na pokład zwanym też onboardingiem?

Najpierw upewnijmy się, że tak samo widzimy sytuację. Dla ustalenia uwagi weźmy na warsztat taki przypadek, że człowiek jest zatrudniany w firmie i potrzebuje, żeby go wdrożyć. Trzeba go wprowadzić na pokład, by stał się jednym z efektywnie pracujących pracowników.

Entuzjazm - paliwo angażowania

Po pierwsze mamy tutaj szczególną sytuację, szczególnie od momentu podpisania umowy do momentu faktycznego zatrudnienia, czyli do pierwszego dnia pracy. To jest okres, który zwykle trwa od 1 do 3 miesięcy. Na ogół okres jest słabo wykorzystywany.

Właściwie nie możemy takiego przyszłego pracownika do niczego zmusić, bo jeszcze nie pracuje, ale mamy do czynienia z człowiekiem, który właśnie zmienił pracę, zapewne na lepszą. Mamy duże prawdopodobieństwo, że mamy spory potencjał entuzjazmu po swojej stronie, a entuzjazm to paliwo zaangażowania.

Ponieważ uważam empatię za kluczową cechę dobrego edukatora, to proponuję takie ćwiczenie. Przypomnij sobie jak się czułeś przed wyjazdem na wspaniałą podróż wakacyjną. Ja w takich przypadkach chętnie przeglądam informacje o miejscu, do którego pojadę, lubię poczytać co mnie tam czeka i poszukać informacji o tym miejscu.

Myślę, że wiele osób zmieniających pracę ma taką właśnie mieszankę nadziei, radości, wyczekiwania… A my jako edukatorzy mamy osobę, która jest zapewne podekscytowana swoją nową pracą, zastanawia się jak to będzie, co ją czeka… Wykorzystajmy to i dajmy jej przestrzeń na poznawanie nowej organizacji. Dzięki temu w pierwszy dzień już będzie się czuła bardziej jak u siebie.

Pierwsze wrażenie

Dodatkową cechą charakterystyczną dla procesu wdrażania nowego pracownika jest to, że dość dynamicznie kształtuje on swoje przekonania dotyczące miejsca gdzie trafił. Nie jestem psychologiem, ale to powszechna wiedza dotycząca choćby błędów poznawczych, która mówi, że silne wrażenia znacząco wpływają na postrzeganie kolejnych zdarzeń i interpretowanie ich w sposób spójny z wcześniejszymi przekonaniami.

Jeśli zależy nam na zaangażowaniu pracownika w przyszłości, to warto w nim budować kapitał dobrego postrzegania miejsca, gdzie trafił.

Natłok informacji i wiedzy

Według Forbesa 81% pracowników miało uczucie natłoku w pierwszy dzień w pracy. To rzeczywiście trudny czas, bo wszyscy by chcieli, by ten pracownik opanował obowiązkowe treści procedur, regulaminów, regulacji (tzw. compliance), a jednocześnie musi dowiedzieć się, gdzie jest kuchnia i łazienka.

I tutaj jest spora pułapka, bo jeśli nowym pracownikiem zajmą się wszyscy na raz, to kształt tego dnia będzie dość przypadkowy. Dlatego warto starannie zaplanować ten pierwszy dzień i najlepiej wyeliminować z niego co się da i co nie jest niezbędne. Ile by nie miał entuzjazmu, to człowiek jest tylko człowiekiem i setki rzeczy nie zapamięta.

Wydaje się rozsądne, by podzielić sobie proces onboardingu na kolejne etapy (np. po pierwszym dniu, tygodniu, miesiącu, dwóch itp.) i przemyśleć, co realnie możemy osiągnąć w tym okresie. Warto dopasować działania do tak właśnie jasno zdefiniowanych celów.

Informacja zwrotna, czyli w korpo języku feedback

Onboarding charakteryzuje się tym, że nowy pracownik potrzebuje mnóstwa informacji zwrotnych. Nie potrafi się jeszcze domyślać, nie czyta sygnałów, nie zna obyczajów. Najgorsze co się może zdarzyć, to samotnie siedzący „nowy”, który liczy z nudów spinacze.

Jeśli przyjmiemy, że jedną z główną miar sukcesu procesu onboarding jest możliwie szybkie wdrożenie nowego pracownika, by zaczął efektywnie wykonywać swoje zadania, to feedback staje się jedną z kluczowych aktywności.

Pamiętajmy też, że informacja zwrotna to kolejne świetne paliwo angażowania. A jeśli mamy z kogoś zrobić efektywnego pracownika w krótkim czasie, to potrzebujemy po jego stronie mnóstwo zaangażowania.

Kontrola nad procesem

Według Gartnera w 2025 roku 10% pracowników będzie zatrudnianych w środowisku wirtualnym. To dodatkowe wyzwanie, bo być może będzie trudniej wyczuć moment, w którym entuzjazm pracownika ze względu na nasze działania będzie uciekał jak z dziurawego baku.

To kolejna rzecz, którą trzeba wziąć pod uwagę.

Więcej

Nieodparta potrzeba napisania o procesie onboarding pojawiła mi się podczas webinaru, który organizowaliśmy z Piotrem Peszko, doświadczonym edukatorem z bagażem doświadczeń również z dużej korporacji. Jeśli interesuje was temat i nie przeszkadza wam język angielski, w którym jest webinar, to zapraszam do obejrzenia nagrania na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=oDyMlpnym7c

Sławomir Łais– edukator z ponad 20-letnim doświadczeniem w edukacji cyfrowej, projektant aplikacji uczących, autor publikacji, bloger praktykatrenera.pl, prelegent wielu konferencji. Prezes OSI CompuTrain, współtwórca metody i narzędzi Learning Battle Cards. Trener, konsultant w stosowaniu nowoczesnych technologii w uczeniu. Członek rady Fundacji Digital Creators. Ambasador EPALE.

Jesteś trenerem, szkoleniowcem? Szukasz inspiracji, sprawdzonych metod prowadzenia szkoleń, narzędzi trenerskich i niestandardowych form?

Tutajzebraliśmy dla Ciebie wszystkie artykuły na temat technik prowadzenia szkoleń, narzędzi szkoleniowych i pracy trenera dostępne na polskim EPALE!

Zobacz także:

Udana transformacja systemu uczenia – składniki, które znamy

W poszukiwaniu mechanizmów angażowania

Znaczenie momentów, które mają znaczenie

Szkolenie zorientowane na zmianę – kluczowa jest kolejność

Gniewny Gienek Generator - sztuczna inteligencja pokaże gdzie jest miejsce edukatora

Onboarding – proces, który wiele pokazuje - EPALE - European Commission (2024)

References

Top Articles
Black Melrose student says classmates called her a 'monkey' and cut off her braid
16 Countries With the Most Beautiful Forests in the World
Euro Jackpot Uitslagen 2024
Vacature Ergotherapeut voor de opname- en behandelafdeling Psychosenzorg Brugge; Vzw gezondheidszorg bermhertigheid jesu
Tweaker Configuration
Busted Mugshots Rappahannock Regional Jail
Fbsm Berkeley
Craigslist Cars And Trucks For Sale Private Owners
Lebron Vs Pacers Stats
20 of the Funniest Obituaries That Will Have You Dying Laughing
U-Haul Customer Service & Support
Chester Farmers Market vendor Daddy's a Hooker: Ed Lowery happy fiber artist for 65 years
Cdn Bustednewspaper
Samsung Galaxy M42 5G - Specifications
Watch Jujutsu Kaisen 2nd Season English Sub/Dub online Free on HiAnime.to
Cocaine Bear Showtimes Near Amc Braintree 10
Carle Mycarle
Gsmst Graduation 2023
Cal Poly San Luis Obispo Catalog
Dive into Hearts and Adventure: Top 10 Lexi Heart Books to Experience
Dead By Daylight Subreddit
Think Up Elar Level 5 Answer Key Pdf
80 For Brady Showtimes Near Brenden Theatres Kingman 4
Hingham Police Scanner Wicked Local
Showcameips
Urgent Care Near Flamingo Crossings Village
Nickelodeon Home Media
Shaw Funeral Home Vici Oklahoma
Maatschappij- en Gedragswetenschappen: van inzicht naar impact
What Are The Hours Of Chase Bank Today
Amarillos (FRIED SWEET PLANTAINS) Recipe – Taste Of Cochin
The Listings Project New York
Sunset Time Yesterday
Nahant Magic Seaweed
Az610 Flight Status
Skip The Games Albany
Vegan Eggplant Parmesan
Minute Clinic Schedule 360
Busted Bell County
Oriellys Tooele
Saratoga Otb Results
Jetnet Login Aa
Theresa Alone Gofundme
Se compra un casoplón por un error de Crypto.com: le dieron 10 millones en vez de 100 dólares al pedir reembolso de criptomonedas
Windows 10 schnell und gründlich absichern
Craigslist Boats Rochester
Kohl's Hixson Tennessee
18K Gersc Stamped Inside Ring
Stpeach Forum
C Weather London
Carenow Urgent Care - Eastchase Fort Worth Photos
Xochavella Leak
Latest Posts
Article information

Author: Horacio Brakus JD

Last Updated:

Views: 6563

Rating: 4 / 5 (51 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Horacio Brakus JD

Birthday: 1999-08-21

Address: Apt. 524 43384 Minnie Prairie, South Edda, MA 62804

Phone: +5931039998219

Job: Sales Strategist

Hobby: Sculling, Kitesurfing, Orienteering, Painting, Computer programming, Creative writing, Scuba diving

Introduction: My name is Horacio Brakus JD, I am a lively, splendid, jolly, vivacious, vast, cheerful, agreeable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.